Ne guglajte - pitajte knjižničare!

Ako trebate pomoć oko pisanja referata, seminara, zadaće ili jednostavno ne znate kako pronaći neku knjigu, slobodno se obratite vrsnim knjižničarima na web-portalu:

Lektire na Internetu predstavljaju oko 200 cjelovitih djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, multimedijske sadržaje, zvučne zapise i video materijale. Za uporabu eLektira potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AAI@EduHR sustavu. Učenici i učitelji je mogu dobiti od administratora imenika u svojoj školi.

Međunarodna dječja digitalna knjižnica - International Children's Digital Library (ICDL)

Međunarodna dječja digitalna knjižnica namijenjena je djeci, roditeljima, učiteljima i profesorima u školama, knjižničarima, znanstvenicima koji se bave dječjom literaturom, piscima, ilustratorima, nakladnicima i svima koji imaju interes za dječju knjigu. Namjena i cilj projekta jest upotrebom najnovijih tehnologija učiniti djeci od 3 do 13 godine starosti dostupnom književnost za djecu raznih zemalja svijeta.

Pretraživanje je vrlo jednostavno. smiley U gornjem izborniku odaberemo opciju Read books! (Čitaj knjige!) , izaberemo language (jezik pretraživanja) i u keywords(ključni pojmovi) u donjem dijelu web stranice upišemo naslov knjige koju želimo čitati.

Za ulazak na mrežne stranice Međunarodne digitalne dječje knjižnice kliknite ovdje.

Trenutno se u sustavu Međunarodne digitalne dječje knjižnice nalazi 25 knjiga na hrvatskom jeziku.

Slikovnice (1. – 2. razred)

Grigor Vitez: A zašto ne bi…
Andrea Peterlik Huseinović: Plavo nebo
Sonja Zubović: Najljepša stonoga sunčanih vrtova
Manuela Vladić – Maštruko: Pauk Oto

Lektira i djela za čitanje u slobodno vrijeme (3. i 4. razred)

Ivana Brlić – Mažuranić: Priče iz davnina (Regoč)
Ivana Brlić – Mažuranić: Čudnovate zgode Šegrta Hlapića
Sanja Lovrenčić: Bajka o Sigismundi i Krpimiru
Ivana Francišković: Lagane laži (prvih 16 stranica; ostatak u gradskoj knjižnici)
Ozzy Ozon, stripovi – Ozzy Ozon je maskota zaštite ozonskog omotača kojeg je osmisla vlada Barbadosa.

Lektira i djela za čitanje u slobodno vrijeme (5. – 8. razred)

Vjenceslav Novak: Odabrane pripovijetke (U glib, Nezasitnost i bijeda, Iz velegradskog podzemlja, Pripovijest o Marcelu Remeniću)
August Šenoa: Prosjak Luka
August Šenoa: Povjestice (Postolar i vrag, Kameni svatovi, Kugina kuća, Gvozdeni div, Anka Neretvanka, Smrt Petra Svačića, Šljivari, Prokleta klijet, Vinko Hreljanović, Mile Gojslavica, Propast Venecije)
Dinko Šimunović: Odabrane propovijetke (Mrkodol, Muljika, Duga, Rudica, Alkar, Pojila, Đerdan, Krčma, Kukavica, Đemo, Jakov Desnica i golubovi, Sirota, U planinama, Zvijezde)
Ivan Kušan: Koko u Parizu
Roald Dahl: Matilda (na engleskom)

Za one koji žele znati više tu su i djela na engleskom i njemačkom jeziku.

Slikovnice na engleskom jeziku (3. – 5. razred)

Anna McQuinn & Rosalind Beardshaw: Lulu Loves Stories
Anna McQuinn & Rosalind Beardshaw: Lulu Loves the Library

Slikovnice i djela na njemačkom jeziku (4. - 8. razred)