ŠKOLA STVARALAŠTVA NOVIGRADSKO PROLJEĆE

Autor: Irena Žunec, 27. 4. 2017.

Škola stvaralaštva Novigradsko proljeće smotra je stvaralaštva darovitih učenika osnovne i srednje škole koji se u sklopu izvannastavnih aktivnosti bave stvaralaštvom u jezično-umjetničkom području i učitelja koji su se istaknuli radom u jezično-umjetničkom području. Nastala je sa svrhom poticanja polaznika Škole na izražavanje riječju, pokretom, slikom i zvukom. Jedna od glavnih zadaća Škole je da učenici i učitelji stečena znanja i iskustva prenose u svoje školske sredine.

Naše učenice šestog  i sedmog razreda – Ana Morena Bašak, Lara Plancutić, Lucija Jembrih, Lea  Šala i Jana Horvatove su godine po prvi puta sudjelovale na Novigradskom proljeću. To je škola koja traje tjedan dana, jednom na godinu. Tada se u Novigradu okupljaju daroviti učenici viših razreda osnovne te učenici srednje škole iz cijele Hrvatske. Od preko dvadeset radionica svaki učenik izabire jednu ovisno o talentu i interesu. Ana Morena izbrala je scensku radionicu, Laraliterarnu, Lea grafičku, Lucija radionicu pjevanja, a Jana je sudjelovala u fotografskoj radionici.

Prvog dana škole stvaralaštva najvažniji  je događaj program otvorenja tijekom kojeg se predstavljaju voditelji radionica i tema. Tema se mijenja svake godine, a ovogodišnja je bila „Muzej muza“. Radionice se održavaju ujutro od 9 do 12 sati, a od ove godine obavezna je i jutarnja tjelovježba. Zatim slijedi ručak i poslijepodnevni odmor, a od 16 do 19 traju popodnevne radionice. Nakon toga je večera, a ubrzo nakon jela slijedi i večernji program. U nedjelju se predstavljaju radionice, a u ponedjeljak i utorak je zabavni program (izbor za miss i mistera, talent-šou), u srijedu se održava raku-party, u četvrtak koncert u crkvi sv. Pelagija, a u petak veliko završno predstavljanje rezultata rada, izložba radova i zatvaranje „Novigradskog proljeća“. Osim u radu za vrijeme radionica, svoje vrijeme učenici provode u druženju s vršnjacima iz svih dijelova Lijepe naše i tako upoznaju ljude, krajeve, aktivnosti i običaje.

Naše djevojke, sudionice škole stvaralaštva slažu se oko jednog - taj je događaj ono čemu su se jako radovale, atmosfera je odlična, upoznale su puno novih prijatelja, radionice su zanimljive i korisne, a vršnjaci zabavni. Poruka prijateljima: Nadamo se da ćete i vi svojim trudom zaslužiti i iskusiti ovo prekrasno iskustvo koje će utjecati na cijelo vaše obrazovanje.