Grad - to ste vi

Autor: Daria Mikulec, 21. 11. 2015.

Učenici naše škole u srijedu, 18. 11. 2015. odali su počast Vukovaru, gradu koji je postao simbol žrtava, velikih stradanja i velikog otpora te velike borbe za našu Hrvatsku.  U zahvalu i sjećanje upaljeno je stotinjak lampiona koji su ispred škole gorjeli za golema ljudska i materijalna stradanja u Gradu heroja.

Kroz dan, prigodnim prezentacijama i kratkim filmićima u prizemlju škole učenici su se prisjetili povijesti koju nažalost ne možemo promijeniti, ali ne smijemo zaboraviti, kako bismo mogli utjecati na našu sadašnjost i budućnost. Također, u prizemlju škole izloženi su dječji radovi – simboli Vukovara i bijele golubice koje simboliziraju našu povezanost i blizinu, domoljublje, zajedništvo, ljubav i poštivanje, a na svojim krilima nose ogromnu poruku – Ne zaboravimo Vukovar!
Rado smo čitali tekstove Siniše Glavaševića (Priče iz Vukovara). Jednu od njih, Priču o gradu pišemo i ovdje.

„Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko ce Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac - netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi.“ (Siniša Glavašević, Priče iz Vukovara)

Manuela Prlić