Obilježeni još jedni Dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: MONIKA GREGURIĆ, 23. 10. 2013.

Županijska smotra Dani kruha-dani zahvalnosti za plodove zemlje održana je 16.10.2013. godine u Društvenom domu u Loboru.

Domaćin je, već tradicionalno, bila OŠ F. H. Kiša, Lobor.

Ugostili smo ukupno sedam osnovnih škola i dvije srednje te Dom za psihički bolesne odrasle osobe-Loborgrad, Udrugu Sveta Ana te Lohuud.

Sudionike su na svečanom otvorenju pozdravili Krešimir Krivdić-ravnatelj OŠ Lobor, Jasna Petek-zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije, Božidar Markuš-načelnik općine Lobor i velečasni Vladimir Drnetić koji je i posvetio kruh i ostalu hranu.

Tema našeg izložbenog prostora bio je orah, a za odličnu prezentaciju istog probrinule su se učiteljice Mateja Botko, Paula Hutinski i Maja Novak.

Nakon kratkog kulturno-umjetničkog programa, tročlana komisija, u sastavu: Sanja Škrinjar (direktorica Turističke zajednice K-z županije), Magda Svečak (pobjednica manifestacije "Babičini kolači 2013.) te Barica Šeremet (tajnica OŠ Lobor), obišla je štandove i odlučila sljedeće:

-nagradu za najoriginalniji kruh (krušni izložak koji se izdvaja osobitim izgledom, umijećem izrade i kreativnošću) dobiva OŠ Hum na Sutli za kruh od čvaraka,

-nagradu za zaboravljeno jelo (dio poršlosti i očuvanih običaja) dobiva domaćin-OŠ F.H. Kiša, Lobor za babičin kolač s jabukama i orasima,

-nagradu za najuspješniji etnografski prikaz užeg zavičaja (štand koji se sa svojom bogatom i raznovrsnom izložbom, nošnjom sudionika i ostalim dekorom najljepše predstavio) dobiva SŠ Zlatar za mirise i okuse iz bakine kuhinje.

Vidimo se i sljedeće godine!